Kościół św. Rocha w Oławie


Kościół Świętego Rocha to rzymskokatolicka świątynia pomocnicza, która jest integralną częścią parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia w Oławie. Jego historia sięga okresu średniowiecza, kiedy to na tym miejscu znajdowała się kaplica szpitalna dedykowana św. Barbarze.

Powstanie obecnej budowli miało miejsce w 1604 roku, kiedy to została wzniesiona jako kaplica cmentarna. Sto lat później, w wyniku przebudowy, świątynia zyskała styl barokowy, co znacznie wpłynęło na jej architektoniczny wygląd. Wyposażenie wnętrza, zaś, zostało zrealizowane w drugiej połowie XVIII wieku. Najważniejszym dziełem sztuki wnętrza jest obraz „Zwiastowanie”, namalowany przez Johanna Claessensa. Jest to istotne dzieło, które zostało ufundowane przez Jadwigę Elżbietę Amalię Sobieską, żonę królewicza Jakuba Ludwika Sobieskiego, jako wotum dziękczynne za uwolnienie jej męża z twierdzy w Kőnigstein, gdzie był przetrzymywany przez Augusta II Mocnego, rywala na tronie polskim.

Obecnie kościół spełnia również funkcję miejsca kultu dla grekokatolików, którzy uczestniczą w nabożeństwach organizowanych przez parafię Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy. Wnętrze świątyni jest skromne, a jej prezbiterium zakończone jest trójbocznie, z wejściem do małej zakrystii na osi.

Wnętrze kościoła zdobi płaski strop, a od strony zachodniej znajduje się chór, podparty dwoma solidnymi słupami. Budowla przykryta jest czterospadowym dachem, a na każdej z bocznych ścian znajdują się po trzy okna, zwieńczone eleganckimi półokrągłymi łukami. Zewnętrzny podział ścian jest ramowy, zakończony profilowanym gzymsem, co dodaje całości klasycznego charakteru.

Warto wspomnieć, że obok głównego wejścia do kościoła postawiona jest figura św. Jana Nepomucena, wykonana z piaskowca w 1706 roku, umieszczona na cokole.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 09.07.2016 r.]
  2. Zabytki. Urząd Miejski w Oławie. [dostęp 09.07.2016 r.]
  3. św. Roch. Parafia rzymskokatolicka pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie. [dostęp 09.07.2016 r.]

Oceń: Kościół św. Rocha w Oławie

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:7