W historii Polski i Niemiec, postać Gero Wólfa Rudolfa barona von Gersdorffa jest niezwykle interesującym przykładem złożonych relacji międzynarodowych w okresie II wojny światowej. Urodził się on 11 listopada 1909 roku w Oławie. Jego życie zakończyło się tragicznie 1 grudnia 1941 roku, kiedy to zginął pod Moskwą.
W trakcie swojej kariery, von Gersdorff pełnił funkcję SS-Sturmbannführera, co wskazuje na jego wysoką rangę w strukturach Waffen-SS. Ponadto, był on zastępcą kierownika narodowo socjalistycznej partii, która działała na terenie II Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zaangażowanie w te struktury odzwierciedla złożoność relacji między Niemcami a Polską w tym trudnym dla Europy czasie.
Warto również zaznaczyć, że Gero von Gersdorff miał status podporucznika rezerwy Wojska Polskiego, co ukazuje jego związki z polską armią przed wybuchem wojny oraz dodatkowo podkreśla wielowarstwowość jego biografii.
Życiorys
Gero von Gersdorff był synem Rudolfa Georga von Gersdorffa, który posiadał majątek Parsko. Ukończył studia na uniwersytetach w Berlinie oraz Heidelbergu, otrzymując tytuł doktora w zakresie nauk politycznych. W okresie międzywojennym, po zakończeniu podchorążówki w Grudziądzu, Gero pełnił służbę w 16 Pułku Ułanów w Bydgoszczy. Jego kariera wojskowa nabrała tempa po nominacji na pierwszy stopień oficerski, której datę ustalono na 1 stycznia 1933 roku, a on sam został przydzielony do swojej jednostki jako oficer rezerwy.
W roku 1937 objął stanowisko zastępcy kierownika Zjednoczenia Niemieckiego w Bydgoszczy. Gero von Gersdorff odgrywał kluczową rolę jako jeden z głównych oskarżonych w procesie chojnickim, w wyniku którego skazano go na 15 miesięcy odosobnienia. **W 1938 roku** został amnestionowany przez prezydenta Mościckiego.
Po wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku, von Gersdorff został, podobnie jak wielu innych członków DV, internowany. Następnie, po kampanii wrześniowej, awansował na stopień SS-Sturmbannführera. Był również kuzynem odkrywcy grobów katyńskich, generała Rudolfa-Christopha von Gersdorffa, który brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera. Niestety, Gero von Gersdorff zginął w grudniu 1941 roku pod Moskwą.
Przypisy
- Bliskowschodni wątek Brunatnego Barona
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Aleksander Świeykowski | Franciszek Październik | Janusz Lignarski | Beata Sawicka | Michał Rado | Edyta Kubik | Jan Zubowski | Roman KaczorOceń: Gero von Gersdorff