UWAGA! Dołącz do nowej grupy Oława - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Uczczenie Polskich Policjantów II Rzeczypospolitej


Co roku 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który stanowi szczególną okazję do oddania hołdu tysiącom obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W obchody wpisuje się pamięć także o polskich policjantach, których losy splecione były z tragicznymi wydarzeniami tamtych czasów. Uczczenie ich pamięci jest nie tylko wyrazem szacunku, lecz także przypomnieniem o ich niezłomnej służbie dla Ojczyzny.

Dzień 13 kwietnia przypomina o szczególnym cierpieniu, jakie spadło na Polskę podczas II wojny światowej. Wiosną 1940 roku doszło do masowych egzekucji, podczas których NKWD zamordowało znaczną liczbę polskich jeńców wojennych oraz obywateli, w tym wielu policjantów. Szacuje się, że w brutalnych działaniach zginęło co najmniej 21 768 ludzi, którzy oddali swoje życie za służbę dla państwa i społeczeństwa.

Policja Państwowa poniosła w tym czasie szczególne straty, gdyż wielu funkcjonariuszy zostało zamordowanych tylko dlatego, że symbolizowali porządek i bezpieczeństwo kraju. Ich pamięć na zawsze pozostanie w sercach współczesnych policjantów, którzy w dniu dzisiejszym zastanawiają się nad wartością służby, odwagi oraz wierności, jaką wykazywali ich poprzednicy. Warto również zaznaczyć, że Dopiero w 1990 roku władze Związku Sowieckiego przyznały się do odpowiedzialności za te tragiczne wydarzenia, a od 2007 roku dzień ten jest obchodzony jako Dzień Pamięci w celu podtrzymania pamięci o pomordowanych. Cześć Ich pamięci.

Źródło: Policja Oława


Oceń: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Uczczenie Polskich Policjantów II Rzeczypospolitej

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:13


Zobacz Także