Użytkowanie hulajnóg elektrycznych staje się coraz bardziej popularne w polskich miastach, jednak ich niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wzrost liczby wypadków z udziałem tych pojazdów zaniepokoił służby, które podjęły działania prewencyjne. Statystyki wskazują na rosnący trend wypadków, a także przewinień popełnianych przez kierowców. Warto zatem przypomnieć przepisy oraz możliwe zagrożenia związane z jazdą hulajnogą.
Według danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku kierujący hulajnogami elektrycznymi byli odpowiedzialni za 372 wypadki drogowe, co stanowi 1,9% wszystkich zdarzeń tego typu. Efektem tych incydentów były zarówno trzy zgony, jak i znacząca liczba rannych – 280 osób. Niestety, w bieżącym roku także odnotowano wzrost liczby wypadków, sięgający 28% w I kwartale, w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego.
Wśród najczęstszych wykroczeń, które popełniają użytkownicy elektrycznych hulajnóg, znajdują się między innymi: jazda po chodniku z nadmierną prędkością, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz jazda bez trzymania kierownicy. Przepisy nakładają surowe mandaty za te przewinienia, które mogą sięgać nawet 500 zł za używanie telefonu podczas jazdy. Należy również zwrócić uwagę na skutki usunięcia blokad prędkości, co może prowadzić do nielegalnego zwiększenia prędkości oraz wysokich kar finansowych.
Ważne jest także to, że kierowanie hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymaga posiadania określonych uprawnień. Zakaz przewożenia pasażerów oraz poruszania się hulajnogą przez dzieci do 10 lat powinien być przestrzegany w celu ochrony ich bezpieczeństwa. Kurczący się limit prędkości oraz obowiązek stosowania się do przepisów ma na celu zmniejszenie ryzyka wypadków. Dlatego edukacja oraz egzekwowanie przepisów są kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa na drogach Oławy.
Źródło: Policja Oława
Oceń: Bezpieczeństwo jazdy hulajnogą elektryczną – ważne informacje dla mieszkańców Oławy
Zobacz Także